B-vitaminok és a pajzsmirigy

A pajzsmirigy egy kis pillangó alakú szerv a torok alatt, a gégefő közelében. Ez a szerv nagyon fontos feladatot lát el: pajzsmirigy hormonokat termel, amelyek szabályozzák a hőmérsékletet és többek között a fizikai és szellemi funkciókat is. A depresszió az egyik tünete a pajzsmirigy betegségének, elsősorban az alulműködésnek, a hypothyreosisnak. A pajzsmirigy betegségeket általában szintetikus hormonkészítményekkel kezelik, azonban bizonyos élelmiszerekben található tápanyagok, illetve a kiegészítők is hatékonyak lehetnek a pajzsmirigy működésének helyreállításában. A vitaminpótlás segítségével csökkenthetőek a depresszió tünetei is, illetve a pajzsmirigy betegségek okozta fáradékonyság is.

B-vitaminok

A B-vitaminokról kimutatták, hogy fokozza a pajzsmirigy működését, amennyiben az elégtelen, ezért a B-vitaminban gazdag diéta segítheti a pajzsmirigy működését. A B-vitaminokat tartalmazó élelmiszerek, amelyek jót tesznek a pajzsmirigynek a következők: teljes kiőrlésű gabonák, tengeri zöldségek, mint például a tengeri moszat és az alga, valamint a friss zöldségek.

pajzsmirigy4_1.jpg

A thyroidectomián nevű probléma akkor áll fenn, amikor a pajzsmirigy egy részét vagy egészét el kell távolítani. Ezt a sebészeti eljárást olyan esetekben végzik el, amikor fennállnak bizonyos betegségek, például a pajzsmirigyrák, a golyva vagy a hyperthyreosis. A pajzsmirigy hormonok azonban elengedhetetlenül fontosak az anyagcsere működésének szabályozásában. Ha azonban sebészi úton eltávolítják a pajzsmirigyet, akkor onnantól kezdve szintetikus pajzsmirigy hormonokra lehet szükségünk. Persze bizonyos vitaminok is segíthetnek a kezelésben, ehhez azonban az kell, hogy konzultáljunk az orvosunkkal, mert nem mindegy, hogy milyen és mennyi vitamint szedünk a pajzsmirigy állapotának helyreállításához.

Folsav és B12-vitamin

A pajzsmirigy-alulműködés alatt a folsav és  a B12-vitamin jelenléte az emberi szervezetben az átlagosnál alacsonyabb, mivel ezen vitaminok felszívódása sérül a pajzsmirigy alacsony hormontermelése miatt. Murray és Pizzorno, az Encyclopedia of Natural Medicine szerzői a folsavat és a B12-vitamint metildonorokként írják le. Ezek a metildonorok táplálják az agyat, ezt a folyamatot pedig metilációs folyamatnak nevezzük, ami lehetővé teszi, hogy az agy neurotranszmitterei egymásnak megfelelően jelezzenek. A B12-vitamin és a folsav részt vesznek a jó érzések kiváltásáért felelős neurotranszmitter aktivizálásában is. Éppen ezért a két vitaminkiegészítőkkel pozitív eredményeket lehet elérni a hangulat javításának tekintetében, illetve a depresszió enyhítésében. A felnőttek esetében a napi ajánlott B12-vitamin mennyisége 2,4 mikrogramm naponta.

A Journal of Nutrition 1988-ban megjelent tanulmánya hypothyreosisban szenvedő patkányokat vizsgált meg és a kutatók megállapították, hogy az alacsony pajzsmirigy működésben szenvedő állatoknál csökkent a B12-vitamin abszorpciós képessége.

A pajzsmirigy problémákat általában a hagyományos orvostudomány kezeli, azonban bizonyos kiegészítőket és alternatív terápiák is fel lehet használni, hogy azok támogassák a pajzsmirigy hagyományos orvosi kezelését. A pajzsmirigy hagyományos kezelése egy hormonpótlóval, a levotiroxinnal történik. A levotiroxint összekötni azonban bizonyos vitaminokkal és ásványi anyagokkal, valamint aminosavakkal hasznos lehet, hiszen ezek együttesen még hatékonyabban képesek lehetnek a pajzsmirigy működésnek támogatásában.